У наш час разом із відвідуванням тренажерного залу переважна більшість людей вирішує почати прийом відповідних харчових добавок, що дозволить їм додавати відповідні поживні речовини до свого раціону для досягнення конкретної мети тренувань. Про добавки і БАДи можна писати багато, але головне підходити до них з розумом, інакше вони можуть нашкодити, а не допомогти. Одними з найбільш часто використовуваних і популярних добавок є т.зв Амінокислоти BCAA. Варто придивитися до них уважніше, щоб зрозуміти, чим вони заслужили свою популярність.

Що таке BCAA амінокислоти?

BCAA – це абревіатура від Branched Chained Amino Acids, що можна перекласти просто як амінокислоти з розгалуженим ланцюгом. Всі вони, що містяться в добавках BCAA, також є екзогенними амінокислотами. Справа в тому, що організм людини не може виробляти їх самостійно, і їх необхідно отримувати за допомогою збалансованого харчування. Які амінокислоти входять до складу BCAA?

  • Лейцин – відповідає за створення нових білків, які є основним будівельним матеріалом м’язів.
  • Валін – бере участь в синтезі білка і відповідає за процеси відновлення м’язів. Його дія активізується при підвищених фізичних навантаженнях (інтенсивних тренуваннях) і при підвищеному стресі.
  • Ізолейцин – необхідний для синтезу білка, допомагає забезпечити організм необхідною дозою енергії під час тренувань.

Кожен з них має дещо різні властивості, але спільним є те, що вони розщеплюються в м’язах. Все це робить амінокислоти BCAA незамінними, серед іншого: в силових видах спорту, які, що дуже важливо, не навантажують печінку. Однак вони мають надходити з відповідного джерела.

Коли варто вибирати добавки з BCAA?

Завдяки своїм властивостям добавки BCAA будуть корисні природним чином, якщо метою тренувань є збільшення м’язової маси тіла. У такому випадку найкраще вживати їх приблизно за годину до тренування, а наступну дозу приймати через кілька десятків хвилин після вправ. Однак у дні, коли ви не тренуєтеся, BCAA слід приймати ввечері або вранці, і безпечніше це робити після їжі.

Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом мають позитивні властивості для м’язової тканини тіла та допомагають, серед іншого: у правильній регенерації та харчуванні м’язів. Тому, якщо немає захворювань або хронічних захворювань, ви можете почати прийом BCAA, якщо ваш організм має підвищену потребу в цих амінокислотах.

Однак існують протипоказання (наприклад, печінкова недостатність), наявність яких виключає безпечне використання BCAA. Це означає, що у випадку амінокислот з розгалуженим ланцюгом та інших поживних речовин найкраще звернутися за порадою до лікаря або дієтолога, який точно визначить, серед іншого: чи буде використання BCAA безпечним у тій чи іншій ситуації та в якій дозі.

Алекс Ткаченко

Від Алекс Ткаченко

Головний редактор, автор понад десятка статей на тему спорту, здорового способу життя та харчування.